Trzymaj się od nich na kilometr: 18 samochodów, których lepiej unikać w 2020 roku

Nie ulega wątpliwości, że samochody robią się lepsze pod każdym niemal względem, bo przecież nawet najtańsze modele oferują dziś przyzwoite osiągi i jakość konstrukcji. Niemniej jednak nie każdy z nich stanowi równie dobrego partnera na szosie.

Swego czasu najgorsze samochody osobowe i ciężarowe na rynku krytykowano za kiepską jakość wykonania, podatność na rdzę oraz wątpliwej jakości design prowadzący do wypadków na drodze. Obecnie jednak przewiną najsłabiej ocenianych modeli są takie kwestie, jak trudne do opanowania systemy informacji i rozrywki.

Do tego niektóre auta straciły niewielką i tak siłę przebicia, zalegając na rynku od długiego już czasu bez żadnych większych zmian designu lub po prostu nie mając czym zaciekawić konsumentów. Oprócz niskich not w kategoriach osiągów i niezawodności poniższe samochody z 2019 roku nie zachwycają pod wieloma innymi względami.

18. Smart EQ ForTwo

Mizerne wyniki sprzedaży sprawiły, że małolitrażowy kabriolet coupé Smart EQ ForTwo umknął uwadze recenzentów „Consumer Reports” oraz J.D. Power, jednak postanowiliśmy dodać go do tej listy. Chociaż samochód wygląda ładnie i jest najtańszym na rynku autem elektrycznym, wyposażone w zaledwie dwa fotele wnętrze jest ciasne, miejsce na bagaż praktycznie nie istnieje, a przemierzanie autostrady tym modelem Smarta może przyprawić o palpitacje serca. Sprawę pogarsza fakt, iż każde ładowanie baterii pozwala przejechać zaledwie 100 km. Za te pieniądze lepszym zakupem okaże się używany Nissan Leaf.

17. Nissan Titan XD

Stworzona do jazdy w ciężkich warunkach odmiana pick-upa Titan marki Nissan sprzedaje się słabo. Mimo że auto jest wygodne i prowadzi się je nieźle jak na samochód tych rozmiarów i masy, amerykańskie modele biją je na głowę, gdy chodzi o moc holowniczą czy udźwig. „Consumer Reports” przyznał Titanowi XD niską ocenę ogólną i prognozuje niską niezawodność auta. Portal umieścił ten model Nissana na liście najgorszych pojazdów roku. Świetną alternatywą może być choćby Dodge Ram 2500.

16. Land Rover Discovery Sport

Choć Land Rover Discovery Sport prezentuje się bardzo przyzwoicie z zewnątrz i od środka, a do tego dobrze radzi sobie w trudnym terenie, nie urasta do pięt europejskim rywalom z grupy SUV-ów wyższej klasy. Niskie noty za niezawodność przyznali mu „Consumer Reports” i J.D. Power. Co więcej, „CR” dał mu koszmarnie niską ocenę ogólną z uwagi na mizerne przyspieszenie i kiepską zwrotność. Zamiast Discovery Sport wybierz lepiej BMW X3 lub Audi Q5.

15. Jeep Renegade

Mimo stylowego wyglądu Jeep Renegade otrzymał niskie noty za niezawodność od J.D. Power i „Consumer Reports”. Portal „CR” słabo ocenia również jakość jazdy tym autem, przywołując problemy z silnikiem i skrzynią biegów, trudne prowadzenie i niewygodne wnętrze. Honda HR-V, Nissan Rogue Sport czy Hyundai Kona okazać się mogą lepszymi opcjami.

14. Subaru WRX

WRX to wyścigowa wersja modelu Subaru Impreza, która osobom szukającym tego typu wrażeń może dać sporo frajdy. Jednocześnie samochód ten jest jednak najmniej posłusznym autem marki, jakie można zastać w salonie Subaru. W porównaniu z wyrafinowanymi modelami skonstruowanymi z myślą o osiągach WRX sprawia wrażenie niedopracowanego. Do tego jest to model kosztowny, zwłaszcza w wersji STI. Portal „Consumer Reports” przyznał mu niską ocenę na tle innych samochodów sportowych. Kiepskie noty za niezawodność daje mu zarówno „CR”, jak i J.D. Power, która to firma słabo ocenia też jakość wyjściową auta. Zamiast WRX radzimy więc rozważyć zakup Subaru BRZ, Toyoty 86 czy Hondy Civic Si lub Type R.

13. Alfa Romeo Giulia

Bardzo podobała nam się jazda pełnym werwy modelem Alfa Romeo Giulia, gdy mieliśmy okazję go przetestować, bo auto świetnie zachowuje się na drodze. Sporo mu jednak brakuje w kwestiach komfortu i ergonomiki wnętrza. Co gorsza, samochód zebrał potworne oceny za niezawodność od portalu „Consumer Reports”. Część recenzentów donosiła o problemach mechanicznych podczas przeprowadzenia oceny. Znamy też kogoś, kto rozważał zakup Giulii, ale aż dwa modele pod rząd zepsuły się podczas jazdy próbnej. Audi A4, Acura TLX czy Mercedes-Benz klasy C to zdecydowanie mniej ryzykowne alternatywy.

12. Mitsubishi Mirage

W klasie aut, którym tanie paliwo odebrało całą niemal siłę przebicia, Mirage to model w najlepszym razie średni: prowadzi się go nieprzyjemnie, a trzycylindrowy silnik o mocy 74 koni mechanicznych zapewnia bardzo niemrawe przyspieszenie. Portal „Consumer Reports” umieścił go na szarym końcu listy samochodów małolitrażowych, oceniając niezawodność modelu równie nisko, co firma J.D. Power jakość wykonania Mirage.

11. Maserati Ghibli

Za te pieniądze łatwo można znaleźć coś o wiele lepszego. Choć średnich rozmiarów Ghibli cechują stylowy włoski design oraz przynależność do ekskluzywnej marki, w kwestii osiągów auto nie ma się czym pochwalić. Portal „Consumer Reports” przyznał mu ostatnie miejsce w rankingu 17 samochodów luksusowych średniej wielkości, wytykając autu sztywne prowadzenie, kiepską sterowność oraz brak miejsca na tylnym siedzeniu. „CR” prognozuje też niską niezawodność pojazdu.

10. Jeep Wrangler JK

Ten samochód to tak naprawdę przedstawiciel poprzedniej, kultowej już linii jeepów o nazwie Wrangler, który znajduje się obecnie na rynku jednocześnie ze świeżo przeprojektowanym Wranglerem JL. Co prawda JK nie ma sobie równych, gdy chodzi o poruszanie się po trudnym terenie, jest jednak ciasny, głośny i mało wyrafinowany, a pokonywanie tym autem wybojów to dla przeciętnego kierowcy brutalne przeżycie. Nowa wersja auta jest pod każdym względem bardziej zaawansowana, podczas gdy JK zadowolić się musi niską oceną 26/100 od portalu „Consumer Reports” oraz kiepską prognozą niezawodności od J.D. Power.

9. Ford Taurus

Jeden z nielicznych dostępnych na rynku pełnowymiarowych samochodów nienależących do wyższej klasy. Design Taurusa ostatni raz poprawiono w 2010 roku. Auto na drodze zachowuje się całkiem znośnie, ale przydałoby się więcej miejsca na tylnym siedzeniu i szczerze mówiąc, najwięcej wartości przedstawiają sobą modele używane. Kiepskie oceny za solidność działania przyznał mu zarówno portal „Consumer Reports”, jak i firma J.D. Power.

8. Ford Fiesta

Ceny benzyny oscylujące na przyzwoitym poziomie sprawiają, że mało który kierowca zdecydowałby się dziś na tak małe auto. Choć Ford Fiesta ma w sobie więcej ikry niż większość samochodów małolitrażowych, zbyt długo już czeka na korektę designu. Oprócz niższych niż średnie ocen od „Consumer Reports” samochód zebrał też kiepskie noty za niezawodność działania.

7. Ford Focus

Wyniki sprzedaży aut małolitrażowych lecą na łeb na szyję. Do tego Focus w swojej obecnej inkarnacji spędził już na rynku zbyt długo, żeby zagrozić liderom swojej klasy, takim jak Honda Civic, Toyota Corolla czy niedawno przeprojektowane Hyundai Sonata i Mazda 3. Najlepszą wersją tego samochodu jest sportowy, acz lekko drogi model RS, jednak większość osób uzna go za model zbyt narowisty. Niskiej ocenie średniej od „Consumer Reports” towarzyszy słaba prognoza niezawodności modelu.

6. Fiat 500X

Małolitrażowy Fiat 500X to kolejny model, który dobrze wygląda na zdjęciach i na żywo, ale zawodzi, gdy opony zaczynają toczyć się po asfalcie. Z oceną 35/100 od portalu „Consumer Reports” auto tylko o włos wyprzedza opisywanego tuż obok Fiata 500 L i podobnie jak jemu wróży mu się niezadowalającą solidność działania.

5. Fiat 500L

W czterodrzwiowym modelu Fiata wiele może się podobać, choćby przestrzenne wnętrze, dobra przyczepność czy świetna widoczność. Z drugiej strony jednak auto znajduje się na liście pojazdów najgorzej ocenionych w 2018 roku przez „Consumer Reports”, zdobywszy zaledwie 30 na 100 punktów. Portal słabo ocenia też niezawodność działania modelu składanego w tej samej serbskiej fabryce, co koszmarny Yugo z lat 80. Do tego pod względem wartości odsprzedaży auto plasuje się na samym dole rankingu.

4. Fiat 500

Ten stylowy małolitrażowy kabriolet coupé to zdaniem portalu „Consumer Reports” najlepszy model Fiata. Niemniej jednak oznacza to ocenę 45/100, czyli dużo poniżej średniej. Auto robi wrażenie, lecz jego wnętrze jest mniejsze, a prowadzenie trudniejsze, niż życzyłaby sobie większość kierowców. Kiepsko ocenia się też jego niezawodność, a wartość odsprzedaży Fiata 500 jest jedną z najniższych na rynku.

3. Dodge Journey

Kolejny model, którego design został już nadgryziony zębem czasu. Średniolitrażowy Dodge Journey kusi potencjalnych nabywców pokaźnymi rabatami, lecz brakuje mu wielu kluczowych cech i w porównaniu z topowymi modelami swojej klasy auto robi wrażenie mało wyrafinowanego. „Consumer Reports” przyznaje mu ocenę poniżej przeciętnej, ganiąc auto za niską niezawodność. Samochód zebrał też słabe noty w rankingu firmy J.D. Power dotyczącym jakości wyjściowej.

2. Dodge Grand Caravan

Jako ostatni z linii minivanów Grand Caravan miał zostać wycofany z produkcji w zeszłym roku, wraz z premierą modelu Chrysler Pacifica. Mimo to samochód do dziś jest najlepiej sprzedającym się autem swojej marki. Bez względu na to jednak zbyt długo już utrzymuje się na rynku w niezmienionej formie i brakuje ma najnowszych zabezpieczeń. „Consumer Reports” i J.D. Power nisko oceniają jego niezawodność. Najwięcej sensu ma pewnie zakup używanego modelu.

1. Acura ILX

Zgrabne nadwozie Acury umknęło uwadze większości kierowców przesiadających się właśnie do SUV-ów. Samochód ma atrakcyjny wygląd, ale niezbyt przyjemnie się go prowadzi i nie przebija on elegancją topowych modeli nieluksusowych marek. Niskiej ocenie od „Consumer Reports” wtóruje kiepska prognoza niezawodności od J.D. Power.