1. Mały budowniczy
Kiedy jesteś uczniem, wakacje letnie są najlepszą częścią roku. Możesz się zrelaksować i spotykać ze znajomymi. Jednak Luke Thill z Dubuque w stanie Iowa miał inne zainteresowania. Nie lubił się nudzić i nic nie robić tak jak jego rówieśnicy.
Luke zdradził, że „chciał zaangażować się w jakiś projekt, który zajmie cało lato”. Postanowił poszperać w internecie i poszukać ciekawych rzeczy do zrobienia podczas wakacji. Ten energiczny młodzieniec chciał spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu i dlatego szukał ciekawych kanałów z cyklu „zrób to sam” na YouTube.
2. Mikrodom
Podczas swoich poszukiwań natknął się na wiele instruktażowych filmów o budowie mikrodomów. Dla tych, którzy nie znają tego terminu, „mikrodom” wiąże się z prostszym życiem w małych domach. Mikrodomy, choć małe, mogą w pełni zaspokoić wszystkie potrzeby, tak samo, jak standardowe domu.
Zainspirowany filmikami majsterkowiczów, w wieku zaledwie dwunastu lat Luke zdecydował, że on również chce zbudować swój mały dom na podwórku jego rodziców. Luke nie jest zwykłym dzieckiem. Kiedy postanawia coś zrobić, robi to z niesamowitymi rezultatami!
3. Czy on da radę to zbudować?
Podjęcie się projektu takiego jak budowa własnego domu nie jest łatwym zadaniem, bez względu na to, jak mały będzie to dom. Wiedząc, że będzie potrzebował wielu różnych środków, aby zrealizować ten projekt, zrobił to czego większość dzieci nigdy by nie zrobiła, postanowił … zapytać rodziców.
Rodzice Luke’a bardzo wspierali ten pomysł. Pomyśleli, że to świetny sposób, aby wyciągnąć syna latem z domu. Nie chcieli, żeby tak samo, jak inne dzieci, spędził wakacje na kanapie oglądając telewizję lub grając w gry wideo. Jednak postanowili, że musi on zapracować na realizację swojego planu.
4. Początki
Wieść o jego ambitnym projekcie wkrótce rozeszła się po całej okolicy i wszyscy byli pod wrażeniem jego decyzji. Aby zacząć zbieranie potrzebnych funduszy, Luke wykonywał dorywcze prace w swojej okolicy. Nic było nic, czego by nie zrobił, aby jego marzenie stało się rzeczywistością.
Kosił trawniki, sprzątał garaże i wykonywał wszelkie inne prace, jakie mógł znaleźć. Poza pieniędzmi chciał też działać w zgodzie z ekologicznym stylem życia i wykorzystywać tyle przedmiotów z recyklingu, ile tylko uda mu się znaleźć.
5. Przedmioty z odzysku
Fani życia w mikrodomach, promują również używanie przedmiotów z recyklingu oraz ich ponowne wykorzystanie przy budowie domu. Ludzie zbierają ogromne ilości przedmiotów, które zwykle gromadzone są w garażach i składzikach, ale i tak później wyrzuca się je do śmieci.
Świetnie się składało, ponieważ Luke Thill zajmował się uprzątaniem garażów innych osób i miał okazje do znalezienia wielu materiałów, które mógł wykorzystać. Przyjaciel rodziny miał nawet stare drzwi wejściowe, których chętnie chciał się pozbyć. To, co dla jednego jest bezwartościowe, dla innego może się okazać skarbem.
6. Nie boję się prosić o pomoc.
Oprócz oferowania swoich usług za gotówkę, Luke również chętnie pracował także w zamian za pomoc przy swoim projekcie. Jest tyle rzeczy, których możesz nauczyć się z filmików instruktażowych. I są pewne rzeczy, na przykład takie założenie instalacji elektrycznej, które wymagają ręki fachowca.
Nie bez powodu mówi się „nie próbuj tego w domu”. Jeśli nie wiesz jak się za coś zabrać, to lepiej tego nie rób, bo możesz sobie zrobić krzywdę. Jeden z sąsiadów Luke’a zgodził się pomóc mu w podłączeniu małego domku do prądu w zamian za wysprzątanie garażu.
7. Aktualizacje
Wieść o małym projekcie rozprzestrzeniła się z prędkością światła i Luke został poproszony codzienne aktualizacje swoich postępów. Wszyscy chcieli wiedzieć jak mu idzie, ale odpowiadanie na to samo pytanie kilkanaście razu dziennie nie było zbyt ekscytujące.
Świetnym rozwiązaniem okazał się stary, dobry YouTube. Luke założył na nim swój własny kanał, aby informować ludzi i nagrywać proces budowy. Wkrótce zyskał całkiem dużo subskrypcji.
8. Uwaga mediów
Pewnego pamiętnego dnia, kiedy Luke był w szkole, został wezwany do gabinetu dyrektora. Takie wydarzenie może być stresujące dla każdego! Nie wiedząc, czy ma kłopoty, udał się na spotkanie z dyrektorem. Powód tego wezwania okazał się jednak całkiem inny.
Relacje Luke’a na YouTubie i informacje przenoszone drogą pantoflową przykuły uwagę lokalnych mediów, a pewien reporter chciał zrobić z Lukiem wywiad na temat jego projektu. I nagle 13-latek stał się sławny! Ten sam reporter był dobry przyjacielem dyrektora szkoły. Ale co z domem?
9. Zabieram się do pracy.
Luke Thill zebrał wystarczającą ilość materiałów, aby rozpocząć właściwy proces budowy. Dzięki swoim dorywczym pracom w okolicy udało mu się zebrać łącznie 1500 dolarów na budowę mikrodomu. Jak na kogoś tak młodego ten rezultat jest bardzo imponujący.
Luke był podekscytowany całym szumem i uwagą mediów. Był gotów zabrać się do pracy. Mimo że Luke zebrał potrzebne materiały i dobrze rozeznał się w temacie, projekt nie zakończył się bez kilku problemów.
10. Kreatywny blat
Luke postanowił wykazać się kreatywnością. Chciał stworzyć piękny blat z połamanych kawałków witrażu i glazury. Obejrzał instruktażowy filmik na YouTube i był całkiem pewien, że uda mu się stworzyć tani i unikalny blat.
Niestety eksperyment zakończył się katastrofą. Po ułożeniu odłamków kolorowego szkła w odpowiednich miejscach dodał emalię. Ale ciecz przeciekła przez formę, której użył. Mimo że ten pomysł zakończył się fiaskiem i sprzątanie po nim było dość uciążliwe, jednak nie zniechęciło to Luke’a do ukończenia projektu.
11. TinyFest
Mały dom Luke’a stał się tak popularny, że nagle zaczęto o nim mówić w całym kraju. Zainteresował się nim również przedstawiciel TinyFest Midwest. TinyFest to festiwal, który promuje ideę mikrodomów. Luke został poproszony o wygłoszenie przemówienia podczas najbliżej edycji tej imprezy!
To był idealny moment. Niedawno, Luke zdobył odznakę Boy Scaut (Skauta) za wystąpienia publiczne i właśnie nadarzyła się świetna okazja, aby wykorzystać właśnie tę umiejętność. Pojawia się nawet wzmianka na stronie TinyFest o tym, że Luke wystąpi jako prelegent. Ale jak idzie mu z jego projektem?
12. Czy w ogóle można w nim zamieszkać?
Ciężka praca Luke’a na pewno się opłaciła i domek był już prawie gotowy. Był w nim nawet prąd! Niestety podłączenie bieżącej wody okazało się bardziej problematyczne…
Luke próbował wymyślić wiele sposobów stworzenia infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, ale wszystkie okazały się zbyt skomplikowane. Jego mały dom znajdował się na podwórku rodziców, więc jedyną opcją było korzystanie z toalety w domu rodzinnym. Luke musiał się również pogodzić z brakiem klimatyzacji…
13. Pierwsza noc w małym domu
Przed oficjalnym ukończeniem budowy, Luke Thill postanowił spędzić noc w swoim maleńkim domku i sprawdzić, czy rzeczywiście nadawał się on do zamieszkania. Tak więc, w środku zimy, gdy temperatura była znacznie poniżej zera i wszystko na zewnątrz było pokryte śniegiem, pracowity chłopiec postanowił w nim przenocować.
Chociaż Luke długo i ciężko pracował nad zapewnieniem swemu malutkiemu domowi odpowiedniej izolacji, nadal nie było pewne, czy dom będzie wystarczająco ciepły w trakcie zimy. Po pierwszej nocy w swoim nowym łóżku Luke z radością oznajmił, że na stryszku było tak ciepło w nocy, że musiał otworzyć okno, aby wpuścić chłodne powietrze.
14. Ukończenie projektu!
Po zakończonej już budowie, Luke udokumentował efekty tego niesamowitego projektu. Nagrał filmik z wnętrza domku i umieścił go na swoim kanale na YouTube. Film szybko stał się popularny i obejrzało go prawie 7,5 miliona osób! W tej chwili jego kanał ma ponad 16 000 subskrybentów, którzy oglądają jego filmy.
Filmik zyskał bardzo wielu komentatorów. Większość z nich była pod wrażeniem pomysłu Luke’a i jego realizacji. Wiele osób wyraziło pełne poparcie, mówiąc, że nastolatek zainspirował ich do większej aktywności. Inni dzielili się własnymi doświadczeniami na temat tego, co robili, gdy byli w jego wieku.
Czytaj dalej, aby zobaczyć jak wygląda mikrodom Luke’a w środku.
15. Miejsce, które można nazwać własnym kątem.
Ok, więc prawdopodobnie myślisz, że dom wygląda przyzwoicie z zewnątrz, ale raczej nie wiele znajduje się w środku i nie da się w nim zamieszkać. Rzeczywistość może jednak być nie lada zaskoczeniem! W mikrodomie znajduje się kuchnia, salon, jadalnia i sypialnia!
Cóż, technicznie salon i jadalnia to jedno pomieszczenie, ale jest tam rozkładany stół, który pozwala dostosować je do aktualnym potrzeb. Sypialnia znajduje się na poddaszu i jest oddziela od reszty domu, co zapewnia trochę prywatności.
16. Komnaty w sam raz dla króla
Suma summarum dom mierzył zaledwie 8 metrów kwadratowych. Kuchnia wyposażona jest w małą lodówkę, kuchenkę elektryczną i wodę w zbiornikach. Luke położył nawet linoleum na ścianach, aby nadać im stylowy efekt kafelek.
Pod marmurowym blatem w kuchni znajduje się schowek. Nie udany blat z witrażu można znaleźć pod spodem, jest teraz używany jako miejsce do przechowywania. W kuchni znajduje się całkiem sporo gniazdek! Ale nigdy nie uwierzysz, co jest w salonie …
17. Spokojny salon
Salon, choć niewielki, jest wyposażony w kanapę i telewizor. Brzmi jak marzenie każdego nastolatka. Rodzicom Luke’a ten mały domek również się spodobał. Pozwalają mu w nim spać nawet kilka razy w tygodniu.
Mimo bardzo młodego wieku, Luke ma już swój własny dom, ale nie planuje się jeszcze wyprowadzić całkowicie od rodziców. Problemem jest przecież brak łazienki. Bez bieżącej wody nie da się w jego mikrodomu mieszkać na stałe. Ale to, co się wydarzyło potem, naprawdę zszokowało Luke’a.
18. Gwóźdź programu
Luke, wciąż mający zaledwie 13 lat, trafił na pierwsze strony gazet! Na łamach „Rejestr Des Moines” oraz „Telegraph Herald” pojawiły się artykuły o Luke’u i mikrodomie, który zbudował.
Wieść o ukończonej budowie tego maleńkiego domu rozeszła się po całym kraju. Przyciągnęła nawet uwagę dziennikarzy z ABC Good Morning America. Ekipa z tego programu przyjechała do stanu do Iowa na prywatną wycieczkę po maleńkim królestwie Luke’a.
19. Inspiracja i podziw
Zapytany, dlaczego postanowił zbudować malutki dom, Luke powiedział, że oprócz zwykłej letniej nudy kierowała nim również chęć „posiadania domu bez ogromnej hipoteki”. Ciężko uwierzyć, żeby te słowa mógł wypowiedzieć 13-latek.
Około 75% małego domu zbudowano z materiałów z recyklingu. Zatem dom nie tylko był tani w budowie, ale jest również przyjazny dla środowiska! Może to właśnie jest sposób na szczęśliwe życie! Może wszyscy powinniśmy po prostu mieszkać prościej i w mniejszych domach. Mielibyśmy wtedy więcej pieniędzy, mniej stresu i po prostu żyłoby się łatwiej.
20. A co z klimą?
W Dubuque w stanie Iowa lato może być bardzo gorące i wilgotne. Większość ludzi instaluje w domu klimatyzację, ale nie zaradny Luke Thill! Jego dom mógł zostać wyposażony w jedynie 15-amperowy układ elektryczny, który nie wystarczyłby do zasilania klimatyzacji na co dzień.
Luke wpadł na bardzo pomysłowe rozwiązanie, które jest zarazem tak proste, że dosłownie każdy mógł to zrobić. Kupił tanie filtry do pieca (2 dolary za sztukę), spryskał je wodą i umieścił obok wentylatora lub w oknie. Powietrze, które przechodzi przez wilgotne filtry, działające jak prowizoryczna chłodnica wyparna, ochładza się dzięki procesowi parowania wody. Całkiem sprytne, nieprawdaż?
21. Mikrodom i mikrokoszulki
Luke Thill postanowił w bardzo przedsiębiorczy sposób wykorzystać swoją popularność. Zainteresował się sprzedażą i dla tysięcy wspierających i śledzących jego poczynania fanów stworzył własną linię odzieżową, z zaprojektowanymi przez siebie bluzami i T-shirtami.
Pomysł zrodził się z chęci wsparcia ruchu Tiny House Movement oraz faktu, że Luke ze swoim projektem, stał się jego częścią. Poza tym, to jest chyba jeden z lepszych sposobów na zdobycie funduszy na nadchodzące projekty! Czy można zrobić coś jeszcze?
22. Mikrobałagan
Jedną z wad posiadania dużego, przestronnego domu jest ilość czasu, jaką trzeba spędzić na jego sprzątaniu. Z tego powodu ideologia ruchu Tiny House Movement spodoba się w szczególności osobom, które nie znoszą sprzątania — jest tak mało miejsca, że sprzątanie to pestka.
Mimo że Luke sprząta w swoim domu przynajmniej cztery razy w tygodniu, aby utrzymać go w doskonałym stanie, nie zajmuje mu to dużo czasu. W jednym ze swoich filmów Luke przyznał, że sprzątanie całego domu zajmuje mu tylko około 15 minut. Brzmi jak marzenie!
23. Mikroobiad dla całej rodzinny
Posiadanie miniaturowego domu nie oznacza, że nie możesz zaprosić ludzi na wspólny posiłek. Chociaż Luke przyznał, że gotowanie w jego maleńkim domu nie należy do najłatwiejszych zadań (bardzo szybko dom wypełnia się parą), nie powstrzymuje go to przed organizowaniam przyjęć rodzinnych.
Jedną z ulubionych potraw Luke’a jest autorskie danie jego taty o wdzięcznej nazwie „kempingowy gulasz z buritos”. Dzięki płycie grzewczej, którą umieścił w swoim malutkim domu, Luke bez problemu jest w stanie przygotować to pyszne danie dla swoich rodziców, brata i siostry. Większość jego rówieśników nie umiałaby tego zrobić nawet w domie o zwykłych rozmiarach. Brawo Luke!
24. Wartości rodzinne
Zainspirowany swoim młodszym bratem, starszy o kilka lat Cole, również podjął się imponującego projektu w stylu „zrób to sam”. Postanowił zbudować kamper w kształcie łzy, który przypomina jeszcze mniejszy domek, tyle że na kółkach. Obaj są zatem świetnie przygotowani dp samodzielnego mieszkania i podróżowania.
Cole udokumentował także budowę swojego kampera na YouTube i użył materiałów z recyklingu. I tak samo, jak Luke, Cole miał ograniczony budżet i musiał pracować, aby zrealizować projekt. To jednak bardzo kreatywna rodzina.
25. Błędy i żal
Wiadomo, że gdy robi się coś po raz pierwszy w życiu, nie wszystko toczy się idealnie. Luke przyznaje, że popełnił kilka błędów przy budowie swojego maleńkiego domu, w tym niesławny witrażowy blat. Ale to nie wszystko.
Zapytany przez fanów Luke przyznał, że lampa, którą zastosował na strychu, okazała się zbyt duża i można w nią było uderzyć głową. Kolejną rzeczą, której żałuje Luke są panele, które zostały ułożona zbyt szybko, przez co powstały na nich zadrapania.
26. Kolejny z projektów rodziny
Posiadanie tak utalentowanych synów musi być bardzo inspirujące. Pani Thill również postanowiła zaangażować się w swój własny projekt.
Kupiła kampera Forester Kayot z 1972 roku i postanowiła go odrestaurować. Jej słynny już teraz syn planuje sfilmować jej postępy w tworzeniu nowych zasłon i kafelek. Każdy z członków tej rodziny zmienia się w eksperta od majsterkowania!
27. Lekcje życia
Luke stwierdził, że dom, który zbudował to naprawdę mikrodomek. W przyszłości planuje budowę kolejnego, większego już domu. Zdobyte dotychczas wiedza i umiejętności na pewno mu się wówczas przydadzą.
Luke planuje zbudować następny dom w ciągu najbliższych kilku lat i chce w nim zamieszkać na stałe. Planuje także sprzedać swój obecny mikrodom, aby sfinansować budowę jego kolejnego projektu. Zapewnił również, że będzie filmował budowę swojego kolejnego domu i udostępniał ją na YouTube.
28. „Movers, Shakers & Newsmakers”
Podczas dorocznej imprezy „Movers, Shakers & Newsmakers”, która odbywa się w jego rodzinnym mieście Dubuque w stanie Iowa, Luke Thill został wybrany na dziesiątą najbardziej fascynującą osobą roku. Został doceniony za swoje osiągnięcia, a także całą uwagę mediów, jaką udało mu się na sobie skupić.
Oficjalnie uznany za „najgorętszy z tematów”, Luke musiał wziąć udział w wykwintnym przyjęciu i otrzymał nawet wyróżnienie. Powiedział, że posiłek był tak wymyślny, że nie przypominało to niczego, co kiedykolwiek jadł w swoim życiu. Wyobraź sobie, że dostąpiłeś takiego zaszczytu w wieku 14 lat!
29. Czyżby zauroczenie?
Niewielki projekt Luke’a Thilla zdecydowanie zainspirował wielu ludzi do większej kreatywności w swoim życiu. W końcu, jeśli 13-letni chłopiec mógł wymyślić tak imponujący projekt, dlaczego ja nie mogłbym tego zrobić?
Spośród 18 000 subskrybentów kanału YouTube wielu pozostawia pozytywne komentarze, ukazujące wsparcie dla tego młodzieńca. Jedna z komentatorek o imieniu Kate R. nazwała nawet Luke’a „wspaniałym materiałem na męża”. Całkiem spory komplement pochodzący od nieznajomej, nie sądzicie?
30. Nie tylko pochwały
Po tym, jak Luke zyskał sporo rozgłosu i uwagi w mediach społecznościowych, tylko kwestią czasu był fakt pojawienia się również negatywnych komentarzy. W morzu komplementów i pochwał jeden z komentatorów próbował zminimalizować wysiłki Luke’a, mówiąc, że jego ciężka praca została wykonana przez dorosłych, a nie przez jego samego.
Jednak fani tego młodego budowniczego stanęli za nim murem, stwierdzając, że za taką opinią musi stać zazdrość. Fakt, że Luke prosił innych o pomoc nie oznacza, że zbudowany dom nie jest jego zasługą. To się nazywa wsparcie!
31. Czyżby nowe przedsięwzięcie biznesowe?
Wśród wielu pozytywnych komentarzy na YouTubie Luke spotkał z pomysłem, który go zaintrygował. Skoro chłopak rozpoczął już działalność w sprzedaży, to może powinien zacząć sprzedawać coś bardziej spokrewnione z jego oryginalnym projektem?
Nieruchomości w korzystnej cenie są na całym świecie czymś bardzo pożądanym. Komentator zasugerował, że Luke mógłby zaczął sprzedawać mikrodomy według swojego projektu. Całkiem niezły pomysł!
32. Inspiracja dla innych
Fakt, że Luke’owi udało się stworzyć mikrodom jest imponujący, ale jego młody wiek sprawia, że jest to czyn jeszcze bardziej godnym podziwu. Jego wielu fanów, zarówno młodych, jak i starszych, zdecydowanie zainspirowała jego determinacja i umiejętności.
Jeden z fanów, jego rówieśnik Jacob Dille, był tak zainspirowany historią Luke’a, że postanowił również zbudować własny mały dom. Może będzie on kolejną sensacją na YouTube!
33. Mikrodomy są wszędzie!
Podobnie jak Luke Thill, ludzie na całym świecie znajdują inspirację w filozofii ruchu Tiny House Movement, która opowiada się za prostym życiem w małych domach. Chociaż nie ma oficjalnej definicji ani wytycznych dotyczących tego, jak powinien wyglądać mikrodom, przyjmuje się, że w większości są to konstrukcje przeznaczonych do zamieszkania przez ludzi o metrażu poniżej ok. 46 metrów kwadratowych.
Średni amerykański dom powiększał się z każdą kolejną dekadą. Ze średniego metrażu 165 metrów kwadratowych w 1978 roku do prawie 248 w 2013 roku. Stało się tak pomimo malejącej wielkości typowej amerykańskiej rodziny. Ruch Tiny House Movement został zapoczątkowany przez ludzi, którzy sprzeciwiają się życiu w tak wielkich i kosztownych do wybudowania i utrzymania domach. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ich temat.
34. Narodziny ruchu Tiny House Movement
Architekt i autorka bestsellerów Sarah Susanka jest uważana na twórczynię fenomenu ruchu Tiny House Movement. W swojej książce „The Not So Big House” wydanej w 1997 roku zachęcała ludzi do „budowania lepiej, a nie więcej”.
Przed Susanką kilku innych autorów zachęcało do życia w prostszych i mniejszych domach; Lloyd Khan — autor i zwolennik budownictwa ekologicznego, wydał swoją książkę „Shelter” w 1973 roku, a Lester Walker wydał „biblię” zatytułowaną „Tiny Houses” w 1987 roku. Klasyczna już „Walden” Henry’ego Davida Thoreau jest również uważana za inspirację dla tego ruchu.
35. Dlaczego trend się utrzymał?
Wraz ze wzrostem cen mieszkań na całym świecie, przejście do prostszego i wydajniejszego życia staje się atrakcyjne dla rosnącej liczby osób. Huragan Katrina z 2005 r. miał również na to wpływ, po tym, jak projektantka Marianne Cusato stworzyła schroniska mieszkalne o powierzchni ok. 29 metrów kwadratowych zwane „Domkami Katrina”, które wzbudziły zainteresowanie na całym świecie.
Kryzys finansowy w latach 2007-2008 spowodował także, że coraz więcej osób szukało bardziej przystępnych cenowo i ekologicznych rozwiązań mieszkaniowych. Oprócz budowania mikrodomów, kolejną popularną opcją jest przekształcenie istniejących garaży w mieszkania.
36. Życie w mikrodomu
Życie w małym domku nie jest tak proste, jak się wydaje. Chociaż ludzie mieszkający w małych domach wydają mniej pieniędzy i mogą pochwalić się prowadzeniem bardziej ekologicznego stylu życia, istnieje wiele wad, z którymi muszą sobie jakoś radzić. Mowa tu o oczywistym brak przestrzeni życiowej oraz miejsca na przechowywanie.
Poza brakiem miejsca na wygodne wyciągniecie nóg, właściciele mikrodomów twierdzą, że trudno jest znaleźć miejsca do budowy tych niezwykłych domów. Kwestie pozwoleń budowlanych są czasami dość problematyczne. Luke na pewno rozumie tę kwestię doskonale. W końcu w jego mikrodomie brakuje instalacji wodno-kanalizacyjnej.
37. Najlepszy rok życia Luke’a
W filmie zatytułowanym „Najlepszy rok mojego życia”, udostępnionym na swoim kanale YouTube w sylwestra, Luke podzielił się przemyśleniami na temat minionego roku. Z zaskakująco dojrzałej perspektywy, omawiał wiele rzeczy, które osiągnął w 2017 roku.
Wśród rzeczy, o których wspominał Luke, były jego nowo nabyte umiejętności budowania i używania narzędzi, umiejętność radzenia sobie z niepowodzeniami oraz pewność siebie, którą zyskał podczas jego przygody z budową domu. Kto wiedział, że obejrzenie przypadkowego filmiku na temat majsterkowania na YouTube może doprowadzić do tak wielu osiągnięć?
Jeśli spodobał Ci się historia Luke’a, UDOSTĘPNIJ ją. A teraz Twoja kolej … zbuduj swój własny mikrodom!